انواع شیشه های تولیدی آذرجام

شیشه ایمنی
شیشه
شیشه ماده‌ای است که به دلیل آرایش اتمی خاص خود حالت جامد دارد ولی بر خلاف دیگر جامدها بلوری نیست. این حالت هنگامی رخ می‌دهد که ماده مذاب قبل از رسیدن به نقطه انتقال به شیشه به سرعت سرد می‌شود.
تاریخچه
شیشه در حدود ۳۶۰۰ سال پیش از میلاد در مصر ساخته شده است مصریان باستان شیشه گران بی نظیر وبرجسته‌ای بودند. قدیمی‌ترین شیشه در ایران متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد است.

شیشه های ایمنی (Safety Glass )
  شیشه های ایمنی به سختی می شکنند و در مقابل نیروهای ناشی از ضربه ، انفجار ، باد و زلزله مقاومت نموده و یا در صورت شکستن به تکه های کوچکی تبدیل می شوند که برندگی شیشه عادی را نداشته و خسارت جانی و مالی حادثه را به حداقل می رسانند.این شیشه ها پس از فرایند سکوریت ۵ الی ۶ برابر نسبت به شیشه های معمولی مقاومتر می شوند. 
شیشه های ایمنی شامل موارد زیر می باشند:
شیشه سکوریت
شیشه لمینت و ضدگلوله
شیشه دکوراتیو
شیشه دوجداره

شیشه سکوریت 
شیشه سکوریت تحت حرارت بسیار بالا و سپس سرد شدن ناگهانی توسط کوره سکوریت تولید می شود و بیشترین تولید صنایع شیشه ایمنی آذرجام نشکن از نوع شیشه  سکوریت می باشد که جهت دربهای ورودی فروشگاهها و ویترین مغازه ها استفاده می شود. استحکام بالا ویژگی مهم شیشه سکوریت می باشد، از این رو آن را شیشه نشکن نیز می نامند.
شیشه لمینت و ضد گلوله
از قرار دادن چندین لایه شیشه بر روی هم، شیشه لمینت تهیه می شود که جهت ایمنی، بین لایه های شیشه،  طلق های PVB قرار می گیرد. شیشه لمینت در صورت شکسته شدن به دلیل وجود لایه پلیمری بدون از هم پاشیده شدن چسبیده به طلق باقی می ماند، بدین ترتیب خطر آسیب و جراحت به حداقل ممکن می رسد.
لمینت کردن چندین لایه شیشه سکوریت  و ساده در کنار یکدیگر تشکیل شیشه ضدگلوله را می دهد.

شیشه دکوراتیو
شیشه دکوراتیو همانطور که از نام آن پیداست جهت زیبایی در نماهای داخلی و خارجی ساختمان بکار گرفته می شود. از این نوع شیشه ها جهت مصارفی چون پارتیشن، پله، درب، شیشه نرده استیل و... استفاده می شود.
شیشه دوجداره
از کنار هم قرار دادن دو یا چند لایه شیشه ، شیشه های دوجداره و چند جداره تولید می شود، دورتادور شیشه را با نواری به نام اسپیسر می پوشانند و شیشه به دست آمده جهت کاهش نفوذ سرو صدا خارج به داخل ساختمان و جلوگیری ازاتلاف انرژی حرارتی و برودتی ساختمان استفاده می شود.